Τι είναι το Moodle LMS

Το Moodle LMS (LMS - Learning Management System) είναι το σύστημα διαχείρισης μάθησης ανοικτού κώδικα που χρησιμοποιείται από εκατοντάδες εκατομμύρια μαθητές σε όλο τον κόσμο. Σχεδιασμένο σε συνεργασία με την παγκόσμια κοινότητα του Moodle, το Moodle LMS επιτρέπει στους εκπαιδευτικούς οποιουδήποτε τομέα να δημιουργήσουν ευέλικτους, ασφαλείς, προσβάσιμους και ιδιαίτερα ελκυστικούς διαδικτυακούς χώρους για τους μαθητές τους.

Πρόκειται για ένα πολύ ευέλικτο, αρθρωτό λογισμικό, το οποίο ενδείκνυται για εξ αποστάσεως μαθήματα, αλλά και για μεικτή μάθηση, καθώς συχνά χρησιμοποιείται ως υποστηρικτικό της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης.

Το Moodle είναι ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα και μπορεί ο καθένας να το χρησιμοποιήσει δωρεάν.

Οδηγίες για σύνδεση στο Moodle LMS του 13ου Γυμνασίο Καλλιθέας

Προαπαιτούμενα

Για να συνδεθείτε χρειάζεστε το όνομα χρήστη και τον κωδικό που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Εάν αντιμετωπίζετε δυσκολίες επικοινωνήστε με τον υποδιευθυντή Δρίβα Σωτήριο.

Πως γίνεται η σύνδεση
  1. Από την ιστοσελίδα του σχολείου ακολουθείτε την διαδρομή Μαθήματα->Ιστοσελίδα μαθημάτων Moodle.
  1. Στο επάνω αριστερά μέρος της αρχικής σελίδας (ή επιλέγοντας τον επόμενο σύνδεσμο), επιλέξτε Σύνδεση, που θα σας οδηγήσει στην σελίδα σύνδεσης.
  2. Στην σελίδα σύνδεσης εισάγετε:
    • το όνομα χρήστη που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (το ίδιο με αυτό που μπαίνετε στην e-class).
    • τον κωδικό σας.

Στην συνέχεια θα δείτε την λίστα με τα μαθήματα που έχετε στο σχολείο.

Καλή συνέχεια