Οδηγίες για σύνδεση σε τηλεμάθημα

Απαιτούμενα

Χρειάζεται ο υπολογιστής μας να διαθέτει Ηχεία και  Mικρόφωνο.

Πως γίνεται η σύνδεση στην αίθουσα του καθηγητή
  1. Αρχικά λαμβάνετε από το σχολείο ένα e-mail  για τα ακόλουθα:
    • την έναρξη της τηλεκπαίδευσης.
    • το πρόγραμμα (που βρίσκεται και στην ιστοσελίδα του σχολείου Μαθήματα->Ωρολόγιο Πρόγραμμα),
    • το διδακτικό ωράριο
    • την κατάσταση με τους με τους συνδέσμους, που αντιστοιχούν στην ηλεκτρονική τάξη των καθηγητών είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα του σχολείου (Μαθήματα->Σύνδεσμοι Webex).
  2. Για να συνδεθείτε στην ηλεκτρονική τάξη του καθηγητή, πατάτε στον σύνδεσμο αυτό, λίγα λεπτά πριν αρχίσει το μάθημα.
    • Την πρώτη φορά που συνδέεστε, ίσως σας ζητήσει να εγκαταστήσει κάποια προγράμματα, που είναι απαραίτητα για την επικοινωνία. Απαντάτε σε όλα ναι και μετά το επόμενο.
  3. Ακολούθως πρέπει να γράψετε ολόκληρο το όνομα και το επίθετο σας, με ελληνικούς χαρακτήρες, για να γνωρίζει ο καθηγητής τον/την μαθητή/τρια που του ζητάει και να τον αφήσει να μπει στην τάξη του, διαφορετικά ο καθηγητής δε θα δέχεται τον μαθητή.
  4. Το e-mail που ζητάει είναι προαιρετικό, οπότε μπορείτε να το παραλείψετε.
  5. Έπειτα, πατάτε join meeting (σύνδεση) και περιμένετε τον καθηγητή, αφού σας αναγνωρίσει, να σας αφήσει να συνδεθείτε.

Εναλλακτικά μπορείτε να συνδεθείτε μέσω του συνδέσμου:

Εδώ βρίσκονται οι παραπάνω πληροφορίες σε μορφή pdf για να τις εκτυπώσετε.

Καλή συνέχεια