1. Ο απουσιολόγος κάθε πρωί αμέσως μετά την προσευχή, παραλαμβάνει το απουσιολόγιο και το Βιβλίο Ύλης από το Γραφείο.
  2. Όταν αρχίσει η διδακτική ώρα σημειώνει πάντοτε στις αντίστοιχες θέσεις του απουσιολογίου τα ακόλουθα:
      • το σχολείο
      • το τμήμα
      • την ημερομηνία
      • την ημέρα
      • τους ορισθέντες επιμελητές της εβδομάδας
      • τον αριθμό του φύλλου.
      • Επίσης γράφει εκείνους τους μαθητές που απουσιάζουν (Η εργασία αυτή πρέπει να εκτελείται με ιδιαίτερη προσοχή.)
      • Στη συνέχεια προσκομίζει το απουσιολόγιο στον διδάσκοντα καθηγητή.
  3. Μαθητές οι οποίοι θα απασχολούνται σε οποιαδήποτε εργασία του σχολείου, (π.χ. για εργασία η οποία τους έχει ανατεθεί από τον Διευθυντή, για πρόβα γιορτής, για πρόβα παρέλασης κ.λ.π.) και απουσιάζουν, θα αναγράφονται κανονικά ως απόντες στο απουσιολόγιο και στις παρατηρήσεις θα αναγράφεται ο λόγος της απουσίας τους (π.χ. χορωδία, πρόβα γιορτής).
  4. Αν κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου κάποιος μαθητής θέλει για λόγους υγείας να πάει σπίτι του, θα πηγαίνει με τον απουσιολόγο στο γραφείο για να του δοθεί η σχετική άδεια και να σημειωθούν στο απουσιολόγιο οι απουσίες του για το υπόλοιπο του ημερήσιου προγράμματος, με την ένδειξη «ασθένεια».
  5. Στην περίπτωση που ένας Διδάσκων Καθηγητής δεν έχει έλθει στην τάξη, ο απουσιολόγος και μόνον αυτός, μετά την παρέλευση τουλάχιστον ενός πενταλέπτου, μεταβαίνει στο γραφείο και ρωτά εάν θα υπάρξει κενό ή θα συμπληρωθεί η διδακτική αυτή ώρα απο άλλον Καθηγητή.
  6. Όταν απουσιάζει κάποιος Καθηγητής για οποιονδήποτε λόγο, τότε ο απουσιολόγος σημειώνει στην αντίστοιχη θέση τη λέξη ΚΕΝΟ και δε χρεώνει απουσίες στους απόντες μαθητές. Αν όμως έρθει κάποιος καθηγητής ο οποίος δεν έχει μάθημα στο τμήμα την ημέρα αυτή και απασχολήσει το τμήμα, τότε ο απουσιολόγος σημειώνει στη θέση του μαθήματος τη λέξη ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ και χρεώνει απουσίες στους απόντες μαθητές.
  7. Ο απουσιολόγος είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ασφαλή φύλαξη του απουσιολογίου ώστε να αποφεύγονται η απώλεια, η φθορά ή η αλλοίωση του. Αν για κάποιο λόγο ο απουσιολόγος δε θα παρευρίσκεται στην τάξη κάποια διδακτική ώρα θα πρέπει να παραδώσει το απουσιολόγιο και το βιβλίο ύλης στον αναπληρωτή του. Αν απουσιάζει και ο αναπληρωτής του θα πρέπει να παραδώσει το απουσιολόγιο και το βιβλίο ύλης στο γραφείο
  8. Ο απουσιολόγος απαγορεύει στους μαθητές να παρεμβαίνουν με οποιονδήποτε τρόπο στο απουσιολόγιο και αναφέρουν αμέσως στον υπεύθυνο καθηγητή κάθε ενέργεια αυτού του είδους
  9. Ο απουσιολόγος αμέσως μετά τη λήξη των μαθημάτων παραδίδει το απουσιολόγιο και το Βιβλίο Ύλης στο Γραφείο και τοποθετεί το στέλεχος των απουσιών στο ειδικό ντοσιέ του τμήματός του
  10. Όσοι από τους απουσιολόγους δεν εκτελούν υπεύθυνα, ευσυνείδητα και σωστά τις υποχρεώσεις τους πραγματοποιώντας διάφορες παραβάσεις, (όπως πχ. Μη καταχωρώντας ή διαγράφοντας απουσίες, κ.α.), τότε αφού τιμωρηθούν σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, απαλλάσσονται από τα καθήκοντά τους.