Στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων και με αφορμή την ενότητα με τίτλο «Προστασία των ζώων» πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου μας η δράση: Αγαπάμε τους Σκύλους - Οδηγούς.

Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση πάνω στα θέματα τυφλότητας. Οι μαθητές της Β΄ τάξης ενημερώθηκαν για το πολύτιμο έργο των σκύλων οδηγών για άτομα με προβλήματα όρασης καθώς και τα δικαιώματα και την ευζωία των σκύλων.

Στη βιωματική σχολική δράση μίλησε η κυρία Ζωή Γερουλάνου, υπεύθυνη του Κέντρου Ελλήνων Σκύλων Οδηγών καθώς και η κυρία Χριστίνα Σαρρή, συγγραφέας,blogger και ομιλήτρια με πρόβλημα όρασης ενώ είχαν μαζί τους και δύο αξιαγάπητους σκύλους οδηγούς!!!

Τα παιδιά είχαν πολλές ερωτήσεις και έμαθαν χρήσιμες πληροφορίες για το πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους με προβλήματα όρασης ειδικά όταν συνοδεύονται από σκύλους οδηγούς. Σημαντική στιγμή της δράσης ήταν όταν όσα παιδιά ήθελαν έκλεισαν τα μάτια και άφησαν τους σκύλους οδηγούς να τα συνοδεύσουν! Εκπαιδευτικοί και μαθητές αγάπησαν και συγκινήθηκαν με αυτά τα υπέροχα πλάσματα που βρίσκονται τόσο κοντά στους ανθρώπους!

«ΚΕΝΤΡΟ «ΣΚΥΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΕΛΛΑΔΟΣ – Σκ.Ο.Τ»

Ο φορέας «Ελληνικό Κέντρο Εκπαίδευσης και Ανάπτυξης Σκύλων Οδηγών και Κινητικότητας Τυφλών και Σκύλων Βοηθών για Άτομα με Αναπηρίες-Κέντρο Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος» ιδρύθηκε στις 25 Ιουλίου 2008. Τον Οκτώβριο ντου 2013 παραδόθηκε ο Πρώτος Σκύλος Οδηγός του Κέντρου. Μέχρι σήμερα έχουν εκπαιδευτεί από το Κέντρο Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος 26 Σκύλοι Οδηγοί.

Στόχος του Κέντρου είναι να διαχειριστεί και να καλύψει την ανάγκη των ατόμων με προβλήματα όρασης να χρησιμοποιήσουν για την κινητικότητά τους Σκύλο - Οδηγό. Παράλληλα άτομα με αναπηρίες να καλύψουν την ανάγκη μετακίνησής τους και της εξυπηρέτησής τους με τη χρήση Σκύλων Βοηθείας ΑΜΕΑ.

Η κίνηση του τυφλού χρήστη με τον Σκύλο Οδηγό καθίσταται πολύ δύσκολη λόγω των δυσχερειών στην πρόσβαση στον ιστό της πόλης, γι’ αυτό και το Κέντρο «Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος» δουλεύει μεθοδικά και συστηματικά, αφενός για την ενημέρωση του κοινού αφετέρου για τη βελτίωση των συνθηκών κίνησης του σκύλου οδηγού, για την εφαρμογή και τη λειτουργία όλων των δυνατών μέτρων προσβασιμότητας.

Η επιτυχία του έργου του Ελληνικού Κέντρου στηρίζεται στην Ομάδα των Εκπαιδευτών, στους Αναδόχους Εθελοντές/τριες και στους Εθελοντές, χρειάζεται δε τη βοήθεια όλης της κοινωνίας.