Το 13o Γυμνάσιο Καλλιθέας και ο Σκακιστικός Όμιλος Καλλιθέας συνδιοργανώνουν το 1ο Εσωτερικό Σχολικό Grand Prix σκακιού.

Η διοργάνωση θα χωριστεί σε 3 διοργανώσεις με την πρώτη να λαμβάνει χώρα την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, από τις 10.00 έως τις 14.00, στις εγκαταστάσεις του σχολείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετέχουν στη διοργάνωση καλούνται να συγκεντρώσουν πόντους και από τα τρία τουρνουά ώστε να ανακηρυχθούν πρωταθλητές του σχολείου.

Το σύστημα αγώνων θα είναι Ελβετικό 6 γύρων με χρόνο σκέψης 10’ + 02’/κίνηση (ράπιντ αγώνες). Θα τηρηθούν όλοι οι αγωνιστικοί κανονισμοί της Fide (Παγκόσμια Ομοσπονδία Σκακιού) και θα διαιτητεύσουν οι ΝΑ Μαρία Άννα Στεφανίδη και NA Μαρία Τσούμπα.

Για τους 3 πρώτους νικητές καθώς και την 1η νικήτρια θα υπάρξουν έπαθλα (κύπελλα & μετάλλια) καθώς και δώρα σκακιστικού περιεχομένου.

Η ιδέα διοργάνωσης του 1ου Σχολικού Grand Prix ανήκει στην διευθύντρια του σχολείου κυρία Αγγελική Ρουσιαμάνη ενώ την υλοποίηση του εγχειρήματος έχει αναλάβει ο τοπικός σκακιστικός σύλλογος – Σκακιστικός Όμιλος Καλλιθέας.

Λίγα Λόγια για τον Σκακιστικό Όμιλο Καλλιθέας

Ο Σκακιστικός Όμιλος Καλλιθέας είναι από τα παλαιότερα και πιο ιστορικά σκακιστικά σωματεία στην Ελλάδα. Στην τροπαιοθήκη του φιλοξενεί έξι πρωταθλήματα Α’ Εθνικής και δύο Κύπελλα Ελλάδας, ενώ από τις γραμμές του έχουν αναδειχθεί ορισμένοι από τους κορυφαίους Έλληνες σκακιστές και σκακίστριες.

Η παραδοσιακή «Σκακιστική Σχολή» της Καλλιθέας εξακολουθεί και σήμερα όχι απλώς να αναδεικνύει σκακιστικά ταλέντα, αλλά κυρίως να οδηγεί με κέφι τα κορίτσια και τα αγόρια των τμημάτων ανάπτυξης, στο συνδυασμό του λογικού τρόπου σκέψης με την απαραίτητη φαντασία που πρέπει να διακρίνει κάθε σκακιστή.