Στα πλαίσια του θεσμού της Συμβουλευτικής και του Επαγγελματικού Προσανατολισμού το σχολείο μας έχει προβεί σε οργάνωση δράσεων, οι οποίες έχουν ως εξής:

1. Την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 έχει  προγραμματιστεί επίσκεψη στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.
    Στόχος είναι η προβολή των τμημάτων του Χαροκοπείου και η ενημέρωση των μαθητών μας στο πλαίσιο του σημαντικού σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού τους.  Με την εν λόγω δράση θα αναδειχθεί η σπουδαιότητα και η καινοτομία των σπουδών και των τμημάτων του Πανεπιστημίου,  ο ρόλος του ελληνικού δημοσίου πανεπιστημίου στην επιστήμη και την προσφορά του στην κοινωνία και στην ανάπτυξη της χώρας μας.
  2. Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 υπάρχει προγραμματισμένη επίσκεψη στη Σιβιτανίδειο Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων.
    Στόχος η ενημέρωση των μαθητών μαθητριών για τα επαγγελματικά λύκεια σχολής καθώς και η ανάλυση από συναδέλφους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν εκεί, τόσο για τους τομείς, όσο και τις ειδικότητες που υποστηρίζει εν λόγω σχολή.  Προβλέπεται και επίσκεψη στα αντίστοιχα εργαστήρια των τομέων και ειδικοτήτων.
  3. Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 η επίσκεψή μας έχει οριστεί για τη Σχολή Ικάρων,  οι ρίζες της οποίας ανάγονται στις ανάλογες σχολές της Γαλλίας.  Εκεί αποφοίτησαν οι πρώτοι Έλληνες ιπτάμενοι και μηχανικοί.  Η Σχολή Ικάρων στα πλαίσια των σπουδών της προάγει και μεταδίδει τη γνώση στους φοιτητές της μέσω της έρευνας και της διδασκαλίας της αεροπορικής επιστήμης και τεχνολογίας, καθώς και των συναφών θεωρητικών θετικών και εφαρμοσμένων επιστημών.
  4. Τη Δευτέρα στις 15 Απριλίου το απόγευμα προγραμματίζεται ενημέρωση των γονέων τόσο για τα γενικά λύκεια όσο και για τα ΕΠΑΛ για τους γονείς της Γ’ Γυμνασίου, προκειμένου να ενημερωθούν για τον κάθε τύπο λυκείου, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά τους στην όσο το δυνατότερο σωστή επιλογή τους.

Ευελπιστούμε λοιπόν ως σχολείο με τις δράσεις μας αυτές να συνεισφέρουμε τα ελάχιστα στην Εκπαιδευτική και Συμβουλευτική των μικρών μαθητών μας, με στόχο να βοηθηθούν στο εγγύς μέλλον, προκειμένου η λήψη αποφάσεων τους για τη σταδιοδρομία τους να είναι η καλύτερη για αυτούς.