Το σχολείο μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας, όπως έχει οριστεί η 4η Απριλίου από φέτος και για κάθε σχολικό έτος,  έχει προσκαλέσει για τη φετινή χρονιά στις 3 Απριλίου 2024 εκπροσώπους της φιλοζωικής του Δήμου Καλλιθέας και τον αντιδήμαρχο Καλλιθέας κ. Γαλανόπουλο και  θα πραγματοποιηθούν ομιλίες στους μαθητές και μαθήτριες με σκοπό την

• ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών  για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.
  • αναγνώριση και το σεβασμό των δικαιωμάτων των ζώων  από τους/τις μαθητές/-τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
  • εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.