Σήμερα, Τρίτη 2 Απριλίου 2024, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τους μικρούς τελειόφοιτους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 15ου Δημοτικού Σχολείου Καλλιθέας, του γειτονικού μας σχολείου, στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασής  τους από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Τα παιδιά, συνοδευόμενα από τους δασκάλους τους, ενημερώθηκαν αρχικά για τη γενική λειτουργία του Γυμνασίου, για τις βασικές διαφορές που θα συναντήσουν στη φοίτησή τους στο νέο σχολείο και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν απορίες σχετικά με τη νέα καθημερινότητά τους σε αυτό. Παράλληλα, ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του σχολείου, εξωτερικούς, αίθουσες και εργαστήρια, ενώ η πρώτη επαφή με αυτό έκλεισε με την παρακολούθηση μαθημάτων της Α’ Γυμνασίου τόσο σε αίθουσες διδασκαλίας όσο και σε εργαστήρια.

Τους περιμένουμε με ανυπομονησία