Το σχολείο μας συμμετείχε το Σάββατο 30 Μαρτίου στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα AWS GetIT της Amazon Web Services, το οποίο εστιάζει στην εισαγωγή μαθητών ηλικίας 12–14 ετών, στον κόσμο της τεχνολογίας και στις εφαρμογές υπολογιστικού νέφους (cloud).

Στόχος του προγράμματος είναι η προσέλκυση ταλέντων στον κλάδο της τεχνολογίας, παρακινώντας τους μαθητές να δουν την τεχνολογία σαν ένα δημιουργικό εργαλείο για όλους και να εξετάσουν τις επαγγελματικές δυνατότητες που αυτό τους προσφέρει.

To Εργαστήριο Σχεδίασης Εφαρμογών που παραδόθηκε διά ζώσης από επαγγελματίες της Amazon Web Services (AWS) στο Ίδρυμα Ευγενίδου, έδωσε την ευκαιρία στος μαθητές:

• Να μάθουν τα βασικά χαρακτηριστικά του cloud computing και της σχεδιαστικής σκέψης.
  • Να εξερευνήσουν τις παγκόσμιες περιβαλλοντικές και κλιματικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο κόσμος σήμερα.
  • Να εξετάσουν τον αντίκτυπο της τεχνολογίας σε έναν χρήστη εφαρμογής
  • Να εξετάσουν συγκεκριμένες προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι ή οι άνθρωποι στις κοινότητές τους.
  • Να δημιουργήσουν ένα πρωτότυπο wireframe μιας εφαρμογής που λύνει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα.

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το εργαστήριο και ενθουσιάστηκαν με την πρόκληση της δημιουργίας του πρωτοτύπου της εφαρμογής «The Smart Lock» που επινόησαν.

Στο τέλος του εργαστηρίου, οι μαθητές εντυπωσίασαν με την παρουσίαση της εφαρμογής τους και έλαβαν πιστοποιητικό συμμετοχής.