Στα πλαίσια του 16ου Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου Καλλιθέας, όπως κάθε χρόνο, το σχολείο μας θα συμμετέχει στο πρόγραμμα των Δημοτικών Μαθητικών Συμβουλίων, την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου και ώρα 9.30 π.μ. – 12.30μμ.
 Το φετινό θέμα της συζήτησης είναι: «Για έναν κόσμο καλύτερο. Μιλώ για τις αξίες, που έχει ανάγκη ο κόσμος μας για να γίνει καλύτερος και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς ως ενεργοί πολίτες».
Το σχολείο μας θα συμμετέχει με αντιπροσωπεία 8 μαθητών/τριών της Γ’ τάξης και 2 της Β’ τάξης, όπου δύο από αυτούς θα παρουσιάσουν την εισήγησή τους, που από κοινού ετοίμασαν, και στη συνέχεια θα ακολουθήσει συζήτηση με δυνατότητα τοποθέτησης ή υποβολής ερωτήσεων από τους μαθητές, που θα παρακολουθούν ως ενεργοί πολίτες το Δημοτικό Συμβούλιο.
Τα Μαθητικά Συμβούλια αποτελούν έμπρακτη εμπέδωση της έννοιας και λειτουργίας του δημοκρατικού μας πολιτεύματος, όπου η ελευθερία έκφρασης και η ισηγορία αποτελούν συστατικά του στοιχεία.